Fjal te urta
Fjale te urta

Jeto pse te jetohet,jo pse duhet jetuar....

Thika tte vret në trup, por  fjala në shpirt.

Mos i beso fjalet e bukura se jan fukaradhek, beso fjalet e zemres, se ata fjal te dojn vertet.
Jeta eshte si kafja here e embel here e idhet por gjithmone e zeze....

Mundohu qe endren ta kthesh ne jete e jo jeten ne ender

ska dimer pa liri ska vend pa dashuri

Fali të gjithë ata që të kan lënduar ,se edhe ti mund të kesh gabuar
Mendo për të ardhmen, harroje të kaluaren, jetoje të tashmen.

Syte dhe veshet e njeriut jane deshmitare te keqinj, nese mendja nuk eshte e arsimuar

Me mendje vepro, me durim puno e jeto,me zemer jep mirësi, me shpirt dashuri.
Mos e prish dashurin, se kurr ne jet sdo gjesh lumturin.

Mësimi më i madh në këtë botë është vështërsia ; s’ka sukses ai që nuk has në vështërsi.

Personi që do ti, s’ka asnjë të metë, fillo të mos e duash, pa shih sa të meta ka.

Shpagimi më i ëmbël është të bësh mirë kundër të keqes që të është bërë.

S’ka gjë më të keqe se të përqeshurit, sepse më shumë prek të mirët se të kqinjtë
Në vend që të shesësh dituri dhe zotësi, përpiqu t’i fitosh ato.

Edhe të jesh i bardhë si bora, nuk i shpëton gojës së keqe

Ti duhet te jesh vet ndryshimi qe deshiron te shohesh ne bote!

Shijoje Kenaqsine tek bukuria aty ku Zemra qetesohet
 

Uthulla e keqe thyen enen e vet
 
Advertisement
 
 
Oggi ci sono stati già 2 visitors (5 hits) qui!
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=